JAZZ

Dvě vyjímečné umělkyně, zpěvačky, sestry se spojily do unikátního hudebního projektu.


IDA KELAROVÁ se věnuje výhradně romské hudbě a IVA BITTOVÁ alternativní a klasické hudbě. Nyní se vůbec poprvé sešly na společném koncertním projektu, kde zpívaly pouze jazzové písně, ačkoliv se jazzu nevěnují a nemají s ním mnoho zkušenosti.


Jazz se tak stal pomyslnou krajinou, ve které se jejich hlasy a originální hudební styly spojily, aby vytvořily hudbu, plnou jejich vlastního cítění a osobité interprtace světoznámých hitů zlaté éry jazzu. Společně vybíraly repertoár, hosty z řad špičkových českých a slovenských jazzových muzikantů a předvedly v beznadějně vyprodaném, pražském koncertním sále Lucerna, jazz ve svérázném, netradičním pojetí. Temný hlas Kelarové se střídal s křišťálovým hlasem Bittové, zpěvačky obohacovaly songy o prvky soulu, alternativní i vážné hudby.


Jednalo se o exkluzivní, hudební událost dvou předních osobností české hudby s mezinárodním renomé. Koncert byl svým designem a atmosférou noblesně laděný do stylu retro a byl také připomínkou zlatých časů Lucerny. Za předchozích 20 let žádný jazzový koncert tento sál nevyprodal. Povedlo se to až sestrám Idě a Ivě s jazzovou formací Jazz Famelija a jejich hostům.


Večer doprovázelo základní trio Jazz Famelija v sestavě: Ondrej Krajňák – piáno (SK), Marián Ševčík – bicí (SK) a Tomáš Baroš – kontrabas (ČR). Jako hosté v jednotlivých skladbách vystoupili Ivan Herák – housle (SK), Radovan Tariška – saxofon (SK), Julius Baroš – trumpeta (ČR), Miloš Dvořáček – perkuse (ČR), David Dorůžka – kytara (ČR), smyčcový kvartet Lamborgini (ČR) a vokální trio Desideria Duždy (ČR). Speciálním hostem koncertu byl jeden z nejuznávanějších kontrabasistů na světě, pan George Mraz z New Yorku.


Zajímavostí koncertu byl fakt, že polovina účinkujících muzikantů byla romského původu. Koncert se konal v lednu 2008 pod záštitou manželky prezidenta České republiky paní Lívie Kalusové a primátora hlavního města Prahy.

IDA KELAROVÁ - YOU´VE CHANGED Vimeo
IDA KELAROVÁ - THE GENTLE RAIN Vimeo
IVA BITTOVA - HERE IS THAT RAINY DAY Vimeo
IVA BITTOVA - GLOOMY SUNDAY Vimeo
IDA KELAROVÁ - AT LAST Vimeo
IVA BITTOVA - MY FUNNY VALENTINE Vimeo
IVA BITTOVA - LITTLE GIRL BLUE Vimeo
IDA KELAROVÁ - I´VE GOT THE WORLD ON A STRING Vimeo
IDA KELAROVA - FLY ME TO THE MOON Vimeo
IDA KELAROVA - GEORGIA ON MY MIND Vimeo
IDA KELAROVÁ / IVA BITTOVA - IT DONT MEAN A THINK Vimeo
IDA KELAROVÁ / IVA BITTOVA - WHY SHOULD I CARE Vimeo