HVĚZDA JMÉNEM SONJA

OTEVŘENÁ VÝPOVĚĎ O FENOMÉNU 90. LET.

Film vypráví příběh muže, který se narodil v roku 1963 v malé české vesnici v době komunizmu. Vyučil se a nastoupil na vojnu. Po vojně se mu narodila dcera. V té době už se však identifikoval jako gay, rozhodl se manželku a dceru opustit a přestěhoval se do Prahy, kde se živil jako kuchař.

Začal objevovat noční život pražské gay komunity, která žila v utajení před většinovou společností. Zvolil si přezývku Sonja Butterfly a vrhl se do realizace svých snů a tužeb. Stal se členem teprve vznikající travestie skupiny, ve které se během několika let vypracoval na opravdovou hvězdu.

Skupina dostala jméno Butterflies a v půli 90-tých let se stala zjevem na pražské klubové scéně. Jejich vystoupení v Klubu u Střelce byla beznadějně vyprodaná, vstupenky se objednávali týdny předem, v publiku se objevovala řada populárních umělců. Vystoupení skupiny Butterflies patřili k vyhlášeným pražským večírkům.

Sonja zažívala období slávy. Ovšem jenom jako muž převlečený za ženu ve světlech kabaretu. Ten muž se jmenuje Luboš a s hvězdným životem Sonji se musel dramaticky vyrovnat.

FILM online ZDE

Oficiální premiéra filmu se uskutečnila 23. 10. 2014 v rámci FILMOVÉHO FESTIVALU INAKOSTI v BRATISLAVE. Předpremiéra filmu se odehrála 30. 11. 2013 v rámci projektu ART FOR LIFE v divadle La Fabrika v Praze. Film byl mimo jiné uveden v roce 2015 na filmovém festivalu v Mineapolis (USA), nebo v roce 2017 na univerzitě IESB v Brasília (Brazílie).

  • Ve video archívu jsou jako bonusy také záznamy vystoupení některých členů skupiny Buterflies, pořízené v pražské La Fabrice, v rámci natáčení filmu Hvězda jménem Sonja. V době vystopení (2012) již skupina Buterfiles neexistovala.