MALÁ MOŘSKÁ VÍLA

Organizace SESC Gloria ve Vitória, hlavním městě brazilského státu Espírito Santo, ve spolupráci s velvyslanectvím ČR v Brazílii, realizovali (v roce 2017) měsíční stáž režiséra Petera Serge Butka, jejíž cílem bylo vytvořit představení s absolventy divadelního studia. Stáž byla založená na pedgogických zkušenostech režiséra a měla studentům přiblížit formy evropského herectví prostřednictvím vývoje a tvorby představení.


Režisér si vybral pohádku H. CH. Andersena – Malá mořská víla. Jeden z důvodů jsou krásné řeky vlévající se do města z oceánu, ale především fakt, že zmíněná Andersenova pohádka je v Brazílii známá výhradně z Disneyho komerčního zpracování. Butko proto na úvod práce seznámil herce s originální předlohou a společně otevírali temné tóny v této pohádce kterou společně předělali na představení pro dospělé. Vzniklo temné drama rodiny, která je konfrontovaná s tvrdohlavým a nekompromisním rozhodnutím své mladičké, nerozvážné dcery.


Základními výrazovými prvky byl důraz na precizní civilnost a přesnost herecké interpretace v kontrastu s nenápadnou pohybovou stylizací. Proces vzniku představení působil natolik zajímavě, že se režisér rozhodl kostýmovat herce absolutně civilně, s jemným fantaskním líčením a decentním light-designem. To, spolu s prázdným, čistým prostorem jeviště, umožnilo výraznější vyznění hereckých akcí i jemných psychologických nuancí v jednotlivém i kolektivním hereckém projevu celkem 30. účinkujících.


Představení bylo uváděno v divadle Teatro V. Tamanini ve Vitória.