VIKTOR aneb DÍTKA U MOCI

Geniální chlapec Viktor slaví deváté narozeniny. Než se sejde rodina, sestávající se z matky, otce, milenky otce, šíleného manžela milenky, jejich dcery Ester a generála, provede služce pár mazaných zlomyslností a málem ji dožene k výpovědi.

Přichází mu pogratulovat Ester, přičemž si navzájem předají nejnovější postřehy ze sexuální oblasti. Ester zachytila pár záhadných vět, které padly mezi její matkou a Viktorovým otcem ve chvíli, kdy se domnívali, že jsou sami.

Narozeniny vypuknou a jako jedno z čísel rozněžňujících rodiče přijde scénka, kdy si děti mají zahrát na tatínka a maminku. Zahrají tedy podle Esterčina scénáře to, co odposlechla a rodinná idyla utrpí zásadní šrám. Krveprolití však zabrání příchod krásné cizinky Idy postižené akutním meteorismem.

Ester před ní uteče, ostatní ji běží zachránit a neznámá se zatím podělí s Viktorem o svá tajemství. Večer dramaticky pokračuje, šílený Esterčin otec odvleče své ženy, Viktor dostane zápal slepého střeva, Ester prchne z domova, Viktorovi rodiče vypijí opium, zoufalá Esterčina matka je obviní z vraždy své dcery, Ester s Viktorem vyjdou ruku v ruce z dětského pokoje a Viktorova matka dostane boží vnuknutí. Všechny je přinutí pokleknout a přísahat, že už budou hodní a nebudou cizoložit, odpustí jim, přijde služebná, přinese poslední dopis od smutného paroháče, který se oběsil, Viktor umře na zápal slepého střeva, jeho rodiče se zastřelí a Esterka už nemá žádného tatínka. Ani šíleného, ani toho pravého, kterým byl Viktorův otec. Tajemná Ida se stala andělem smrti.

Každý, kdo unese tíhu tohoto pohnutého příběhu, jej může zhlédnout v pražské Redutě v česko-slovenském podání. Režisér Peter Serge Butko, který si zároveň zahrál záletného Viktorova otce obsadil do hlavní role malého oslavence Viktora Dvořáka. On i Eva Prchalová jako Esterka jsou nadsazení i věrohodní zároveň. Romana Sittová v roli ušlechtilé Viktorovy matky pečlivě a zpomaleně vyhrává figury společenských rituálů a tiků. Její vilná sokyně Lenka Valachová vedle ní působí střízlivě a věcně. Šílený Gaston Radka Zimy má laskavé modré oko a vlídné chování, temperamentní generál Filip Rajmont si zakřepčí Montiho čardáš, služka Veroniky Pavlasové má správnou dávku pikantnosti a divoký anděl Alexander Zatula v roli tryskové krasavice Idy určitě potěší nejméně čtyři procenta divácké veřejnosti.

Autory hudby jsou Jan Holek a Shirlley Bassie, za výpravu, režii a styl je zodpovědný Peter Serge Butko.