GOGOL NA STOJÁKA

Populární sólisté úspěšného stand-up pořadu České televize NA STOJÁKA, oslovili režiséra Petera Serge Butka s tím, že by rádi vytvořili klasické činoherní, divadelní představení. Konkrétně Gogolovu Ženitbu.

Většina z nich však neměla klasické divadelní vzdělání ani zkušenosti s činoherním divadlem. Režisér proto přišel s myšlenkou spojit dramatický tvar a stand-up. Domluvil se s herci, že přenesou své postavy ze stand-up do divadelní hry, která však bude ozvláštněná tím, že texty svých postav, si herci napíšou sami a využije se tím jejich autorský potenciál. Z původní Gogolovy hry zůstalo schéma, děj a přibližné charaktery postav. Vše ostatní bylo nově vytvořeno.

Vznikl zajímavý a divácky vděčný tvar, kde stand-up střídal stand-up v dramatickém tvaru a kde se stand-upy prolínaly nebo vznikali stand-upy skupinové. Představení produkoval filmový producent a režisér Ondřej Trojan a bylo uváděno po celé ČR.

Později, v roce 2018 vznikl remake tohoto představení v divadle VHV Petrovec,  v Srbsku, kde herci (inspirování českým pokusem) podobně autorsky přistoupili k téhle Gogolově komedii.